Galvene

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas e-ziņas
2017. gada novembris

LATA e-ziņas ir ikmēneša jaunumi:

• par aktualitātēm Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijā;

• IKT un atvērto tehnoloģiju jomā Latvijā un pasaulē.

Regulārai LATA e-ziņu saņemšanai var pieteikties LATA mājas lapā www.lata.org.lv

---

LATA jaunumi

 LATA 2018. gada konference: "Atvērtās tehnoloģijas - no datiem līdz zināšanām"

2018. gada 1. februārī notiks Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas konference "Atvērtās tehnoloģijas - no datiem līdz zināšanām". Konferences norises vieta - Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrā.

Rezervējiet savlaicīgi 1. februāri dalībai LATA konferencē!

Plašāka informācija par konferences programmu tiks publicēta drīzumā. Sekojiet informācijai: http://lata.org.lv/konference2018/ un LATA Facebook lapā.

 

Aicinām pieteikties LATA gada balvai 2017!

Lai izceltu un godinātu Latvijas privātā un publiskā sektora, akadēmiskās vides pārstāvju un privātpersonu ieguldījumu atvērtu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izstrādē, izmantošanā, popularizēšanā, LATA izsludina konkursu “Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas balva 2017”.

Kandidāti atbilstoši nolikumam tiks vērtēti un balvas pasniegtas trīs kategorijās:

• publiskajam sektoram – Atvērtākā iestāde;

• privātajam sektoram – Izcilākais tehnoloģiju risinājums biznesā;

• fiziskai personai – Būtiskākais ieguldījums atvērto tehnoloģiju popularizēšanā.

Balvai var pieteikties juridiska vai fiziska persona līdz  2018. gada 12. janvārim, aizpildot un nosūtot balvas pieteikuma anketu uz e-pastu lata@lata.org.lv

Plašāka informācija: http://lata.org.lv/aicinam-pieteikties-lata-gada-balvai-2017/ un LATA balvas Facebook lapā.

 

Latvijas jaunumi

Pieejams veģetācijas virsmas augstuma modelis

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) padarījusi publiski pieejamu veģetācijas augstuma virsmas modeļa WMS servisu. Šis serviss, tāpat kā jau pieejamais zemes reljefa modeļa serviss, klāj gandrīz pusi Latvijas teritorijas (vairāk kā 32 900 km2), tas pilnībā sedz Kurzemi, lielāko daļu Zemgales, kā arī nelielu daļu Vidzemes un Latgales.

Veģetācijas virsmas augstuma modelis raksturo sapludinātu veģetācijas virsmu, kas nolīdzina individuālu koku izmērus un vairāk atbilst mežaudzes vidējiem rādītājiem. Virsmas modelis izsaka veģetācijas maksimālo vidējo augstumu ar izšķirtspēju ik pēc diviem metriem. Dati attēlo veģetācijas augstumu noteiktā punktā virs zemes virsmas.

Veģetācijas augstuma virsmas modeļa servisu ir veidojuši LVM attālās izpētes eksperti, izmantojot manuāli klasificētus Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras (LĢIA) 2013. - 2016. gada aerolāzerksenēšanas datus. Analizējot servisā redzamos datus jāņem vērā, ka dati ir ievākti no 2013. gada līdz 2016. gadam, līdz ar to noteiktās vietās veģetācijas augstums varētu būt būtiski mainījies. Līdz ko būs pieejami LĢIA aerolāzerskenēšanas dati par jaunām teritorijām, serviss tiks papildināts.

Veģetācijas virsmas augstuma modeļa WMS serviss, kā arī citi brīvpieejas ģeotelpiskie dati un servisi atrodami LVM GEO ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju mājaslapas “Datu” sadaļā -  http://www.lvmgeo.lv/dati

 

Publicēta Latvijas ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju konferences programma

Latvijas ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju konferences mājaslapā https://www.gitkonf2017.lv publicēta konferences programma, informācija par runātājiem un tēmām, kā arī sīkāka informācija par pasākuma norisi.

Latvijas ĢIS biedrība šī gada 8. decembrī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā rīko "Latvijas ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju konferenci", kas ir lielākais šāda veida pasākums Latvijā. Konferences mērķis ir veidot vienotu izpratni par ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju jomu Latvijā, tās izaicinājumiem un attīstības virzieniem.

Konferencē divās paralēlās sesijās būs iespēja noklausīties 23 tēmas par aktualitātēm ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju jomā Latvijā un Eiropā.  Dalībai konferencē iespējams pieteikties līdz 5. decembrim Latvijas ĢIS biedrības mājaslapā http://gisbiedriba.lv/lv/Registration Uzstāšanās notiks latviešu un angļu valodās. Prezentācijām latviešu valodā tiks nodrošināts tulkojums uz angļu valodu.

Konferenci organizē Latvijas ĢIS biedrība sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Mikrokods”, SIA “Autentica”, SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta” un Latvijas Universitāti.

 

DEAC ir kļuvis videi draudzīgāks!

Tagad oficiāli DEAC ir zaļāk domājošs uzņēmums! Šomēnes iegūtais ISO 50001:2011 sertifikāts apliecina DEAC energoresursu pārvaldības sistēmas atbilstību efektīviem resursu plānošanas un nodrošināšanas pasākumiem uzņēmumā. DEAC nepārtraukti optimizē energoresursu patēriņu, kas norāda uz augstu atbildības līmeni pret apkārtējo vidi un tās resursu taupīšanu. Izmantojiet DEAC datu centrus efektīvam resursu patēriņam un ilgtspējīgai biznesa attīstībai!

Uzziniet vairāk - https://goo.gl/Q2XJZo

 

Zināmi Informācijas tehnoloģiju olimpiādes “OPEN MIND 2017/2018” uzvarētāji


Ekonomikas un kultūras augstskola (EKA) sadarbībā ar Alberta koledžu (AK) un Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociāciju (LATA) 2017. gada 29. novembrī organizēja Informācijas tehnoloģiju olimpiādi “OPEN MIND 2017/2018”.

Paldies visiem dalībniekiem, kas rādīja savas zināšanas un prasmes atvērto tehnoloģiju izmantošanā!
Apsveicam uzvarētājus!
1. vieta Pauls Nartišs no Krāslavas Valsts ģimnāzijas, skolotāja Nataļja Loskutova.
2. vieta Nikita Černišovs no Saldus vidusskolas, skolotājs Gints Valdmanis.
3. vieta Adrians Netlis no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas, skolotāja Inta Grabe.

Plašāka informācija: http://lata.org.lv/openmind_uzvaretaji/

Pasaulē

Iespēja pieteikties WSIS projektu balvai 2018

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija informē, ka Pasaules Informācijas samita (WSIS) ietvaros, ir izsludināta iespēja valstīm līdz 2018.gada 2.janvārim pieteikt savus labās prakses piemērus, kas veicina informācijas sabiedrības attīstību vietējā, reģionālajā un globālā mērogā.

WSIS ietvarā ir iespēja pieteikt labās prakses piemērus šādās kategorijās – valsts un nozaru loma IKT attīstībā; IKT infrastruktūra; pieeja informācijai un zināšanām; kapacitātes paaugstināšana; IKT drošība; vides aizsardzība; e-pārvalde; e-bizness; e-mācības; e-veselība; e-vide; e-lauksaimniecība; e-zinātne; e-tirdzniecība; kultūras attīstība; mediji; ētiskums informācijas sabiedrībā un starptautiskā un reģionālā sadarbība.

 “WSIS projektu balvas 2018” konkursā  iespējams pieteikties līdz 2018.gada 2.janvārim aizpildot veidlapu. Detalizētāka informācija un pieteikuma formas pieejamas saitē https://www.itu.int/net4/wsis/prizes/2018/

Šveices atvērtie ģeotelpiskie dati pieejami @Linked Data formātā

Šveices Konfederācijas ģeogrāfiskās informācijas platformā geo.admin.ch  ikvienam lietotājam ir iespēja piekļūt federālajai ģeogrāfiskajai informācijai, datiem un pakalpojumiem.

Viens no platformas pakalpojumiem ir atvērtie ģeotelpiskie dati  @Linked Data formātā. @Linked Data formātā piedāvātie dati tīmeklī tiek identificēti, kopīgoti un norādīti vienotā resursu identifikatora (URI) veidā. RDF un SPARQL standarti tiek izmantoti datu kodēšanai un saistīšanai.

Papildu informācija: https://www.geo.admin.ch/en/geo-services/geo-services/linkeddata.html

Lielbritānijā dibina komisiju, kas rūpēsies par ģeotelpisko datu pieejamību biznesam

Lielbritānijas valdība izveidojusi jaunu Ģeotelpisko lietu komisiju, kuras mērķis būs rūpēties par to, lai visi Lielbritānijas rīcībā esošie ģeotelpiskie lokācijas dati nestu maksimālu labumu ekonomikai, veicinātu tās izaugsmi un radītu jaunas darbavietas.

Pirmais komisijas uzdevums būs sadarboties ar kompāniju Ordnance Survey un valdības iestādēm, lai atvērtu, padarītu brīvi pieejamus MasterMap programmas datus Lielbritānijā bāzētiem uzņēmumiem, jo īpaši mazajam biznesam. Plānots, ka komisijas darba rezultātā ik gadu britu ekonomikā būtu jāieplūst papildus 11 miljardiem sterliņu mārciņu.

Plašāka informācija: http://mernieks.lv/article/2747