LATA: prieks par ikvienu iestādi, kura atver datus sabiedrībai

Informācija medijiem
2014. gada 30. jūnijā

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) aicina valsts un pašvaldību iestādes sekot Uzņēmuma reģistra (UR) piemēram un atvērt datus, lai tos varētu brīvi izmantot ikviens interesents. LATA ierosina aktīvāk veicināt datu atvēršanu, jo galvenais ieguvējs būs Latvijas tautsaimniecība.

Jau mēnesi Uzņēmumu reģistra dati ir pieejami sabiedrībai un ikviens interesents var tiem piekļūt brīvi. Līdz šim UR datu pieejamību ierobežoja maksa par pakalpojumu vai arī informācija tika nodota uz līguma pamata. Šāda vai līdzīga situācija ir ar lielāko daļu valsts un pašvaldības iestāžu apkopotajiem datiem. Turpmāk UR atvērtie dati būs pieejami ikvienam un bez maksas, tos ikviens var lejupielādēt mašīnlasāmā formātā (CSV failā), lai tālāk tos ērti varētu izmantot.

Ļoti liels atvērto datu potenciāls slēpjas valsts un pašvaldības iestāžu apkopotajā informācijā, kas nepieciešama to funkciju pildīšanai. Publiskās pārvaldes apkopotie dati visbiežāk tiek izmantoti vienam mērķim un pēc tam vienkārši uzglabāti. Šo datu savākšanai tiek izmantoti dažādi resursi, tai skaitā nodokļu maksātāju nauda. Datu atvēršana būtu efektīva resursu izmantošana, jo pie viena un tā paša valsts pārvaldes veiktā ieguldījuma apjoma tiek dota iespēja radīt plašāku, efektīvāku un tehnoloģiski modernāku e-pakalpojumu klāstu.

„UR ir viena no pirmajām valsts iestādēm Latvijā, kas atver savus datus sabiedrībai. Ceram, ka šim piemēram sekos vēl daudzi. LATA strādā, lai veicinātu datu atvēršanas procesu un pārliecinātu valsts un pašvaldības iestādes to darīt. Kā vienu no variantiem redzam noteikumus, kas nosaka, ka datu atvēršana ir obligāta prasība projektos, kuri saņem Eiropas reģionālā attīstības fonda finansējumu.” stāsta LATA valdes priekšsēdētājs Jānis Treijs.

LATA atgādina, ka atvērto datu nodošana brīvai pēcapstrādei dod iespēju ar sabiedrības spēkiem konstatēt tās vietas publiskajā pārvaldē, kur ir nepietiekama efektivitāte vai potenciāls uzlabojumiem, un tādējādi samazināt valsts pārvaldes izmaksas. Privātajā sektorā atvērtie dati dod iespēju radīt uz tiem balstītus pakalpojumus, kurus var piedāvāt ne vien vietējā tirgū, bet arī eksportēt. LATA cer, ka šis ir tikai sākums, lai Latvijā būtu aizvien vairāk labu piemēru, lai tiktu ietaupīti valsts līdzekļi un attīstītos IKT nozare.

Par LATA:

LATA apvieno organizācijas un privātpersonas, tajā skaitā IT piegādātājus un lietotājus, kuri saskata ekonomiskus ieguvumus no atvērtu tehnoloģiju plašākas izmantošanas Latvijā.

Biedrība LATA īsteno projektu „Latvijas Atvērto Tehnoloģiju Asociācijas (LATA) administratīvās kapacitātes stiprināšana” kopš 2013. gada 1. augusta. Projekta aktivitātes ietver arī seminārus, apmācības un konferenci par IKT nozares jautājumiem un citas aktivitātes. Projekta kopējais budžets ir 30455,15 EUR, un tas tiek īstenots ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu Eiropas Sociālā fonda 1.5.2.2.2.apakšaktivitātes „Nevalstisko organizāciju administratīvās kapacitātes stiprināšana”, kuru administrē Valsts Kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu ietvaros.

Informāciju sagatavoja LATA informācijas koordinatore:
Aija Upleja
LEAD. Korporatīvā komunikācija
aija.upleja@lead.lv

Šī publikācija ir sagatavota projekta „Latvijas Atvērto Tehnoloģiju Asociācijas (LATA) administratīvās kapacitātes stiprināšana”

(Līgums Nr. 1DP/1.5.2.2.2/12/APIA/SIF/056/134) ietvaros.

92,07 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību.

Apakšaktivitāti „Nevalstisko organizāciju administratīvās kapacitātes stiprināšana” administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu. Par šīs publikācijas saturu atbild biedrība „Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija” un tā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli.

LATA sociālajos tīklos

Atstājiet komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *