Latvijas uzņēmumi gatavi nekavējoties piedāvāt atvērtā pirmkoda IT risinājumus valsts pārvaldes efektivizēšanai

29. jūnijā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā (RAPLM) notika seminārs, kurā Latvijas IT uzņēmumu pārstāvji iepazīstināja valsts un pašvaldību uzņēmumu IT vadītājus ar reāliem risinājumiem, kurus būtu iespējams nekavējoties ieviest valsts un pašvaldību iestādēs.

Latvijas informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmumi ir gatavi nekavējoties ieviest uz atvērtā pirmkoda bāzētus IT risinājumus valsts un pašvaldību iestādēs, tādejādi, gan ietaupot valsts līdzekļus, gan arī efektivizējot valsts pārvaldes iestāžu darbību, norāda Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) valdes loceklis Edmunds Sprūdžs.

Semināra prezentācijas un uzstāšanās ieraksti pieejami šeit.

“Viens no biežāk dzirdamajiem argumentiem pret AP programmatūras izmantošanu valsts iestādēs ir tāds, ka nav neviens nopietns uzņēmums, kas uzņemtos atbildību par šīs programmatūras nevainojamas funkcionalitātes nodrošināšanu un servisu. Tomēr šis apgalvojums ir mīts, jo Latvijā ir vairāki uzņēmumi ar lielu pieredzi AP risinājumu ieviešanā privātajā sektorā, kuri ir gatavi savu pieredzi izmantot arī valsts un pašvaldību jomā”, uzsver LATA valdes loceklis.

Līdz šim LATA visvairāk publiski runājusi par OpenOffice.org biroja programmatūras ieviešanu valsts iestādēs, tomēr OpenOffice.org ir tikai neliela daļa no atvērtā pirmkoda risinājumiem. Semināra apmeklētāki tika iepazīstināti ar virkni citiem AP risinājumiem (Linux, Alfresco, Zimbra), kuri var veiksmīgi aizstāt tādu komerciālo programmatūru kā MS Exchange, MS Sharepoint, MS Office un Windows.

LATA aprēķinājusi, ka izmantojot Latvijas IT kompāniju programmatūru piedāvājumu, gadā valsts ietaupītu vairākus miljonus latu. Turklāt tas nebūtu vienīgais ieguvums – pārejot uz atklātā pirmkoda programmatūru, daudz lētāki un efektīvāki būtu arī datorsistēmu uzturēšanas pakalpojumi.

Ministrija akcentē, ka valsts politika informācijas tehnoloģiju (IT) jomā vienmēr ir bijusi orientēta uz programmatūru un sistēmu savstarpējas datu apmaiņas risinājumu standartizāciju, nodrošinot to kopdarbību integrētā informācijas telpā, vienlaikus ļaujot tirgū brīvi konkurēt dažādu programmatūras produktu un tehnoloģisko platformu piegādātājiem, izstrādātājiem un pakalpojumu sniedzējiem, nodrošinot valstī ekonomiski izdevīgāko cenu IT infrastruktūras uzturēšanai.

Ministrija šobrīd veic iestāžu aptauju, lai noskaidrotu situāciju ar sereveru programmatūras izmaksām, kura noslēgsies jūlija vidū. RAPLM norāda, ka pēc aptaujas rezultātu analīzes tiks izstrādātas attgiecīgas rekomendācijas valsts pārvaldes iestādēm. Minētais darbs tiks veikts īpaši atbildīgi, jo jebkādas izmaiņas serveru programmatūrā var izraisīt jaunas papildus izmaksas valsts informācijas sistēmu darbības nodrošināšanā.

LATA sociālajos tīklos

5 thoughts on “Latvijas uzņēmumi gatavi nekavējoties piedāvāt atvērtā pirmkoda IT risinājumus valsts pārvaldes efektivizēšanai

 1. Avatar
  says

  “(Linux, Alfresco, Zimbra), kuri var veiksmīgi aizstāt tādu komerciālo programmatūru kā MS Exchange, MS Sharepoint, MS Office un Windows.”
  Diemžēl šīs lietas ir savstarpēji integrētas vairumā iestāžu un šī migrācija ir nepieciešama kā office, tā e-pasta tā dok. pārvaldības risinājumos kompleksi, kas uz šo brīdi ir naudas ziņā vienkārši neiespējami. Pie tam šaubos, ka kāds uzņēmums uz doto brīdi ir gatavs iedot normālu tāmi par darbiem cik šī migrācija izmaksās. Ieskaitot visu mazo aplikāciju (kas veidotas sharepoint) migrāciju. Ja arī iedos, tad valstij tādas naudas vienalga nav un tuvākā laikā nebūs.
  Bļaut jau var, bet jādomā ar galvu.
  Nepārprotiet – esmu tikai par atvērtiem standartiem un atvērtu programmatūru, taču redzu arī reālo situāciju.

 2. Avatar
  rakaris says

  Ja jau tiešām ir uzbūvētas sistēmas ar sharepoint, tad migrācija tiešām īstermiņā tiešām var izrādīties finansiāli neefektīvs pasākums. Bet:
  – tas, ka atsevišķi darbinieki prasmīgi izmanto sharepointu, nenozīmē, ka citiem darbiniekiem obligāti jāizmanto šī komercprogrammatūra;
  – tas, ka kādā iestādē izmanto sharepointu, nenozīmē, ka citās nevar izmantot OpenOffisu;
  – es pats strādāju valsts iestādē, kur izmantoja MS Exchange server un Outlook, kas it kā varētu būt visai efektīvi, diemžēl vairāk par prastām e-pasta f-jām nekāda labāka lietošana nesanāk, tā ka esmu skeptisks par Latvijas iestāžu informatizācijas līmeni.
  – kāpēc gan IT sistēmu izstrādātājiem tehniskajās prasībās nevar prasīt, lai, piemēram, dokumentu aprites sistēma darbotos arī ar ODF formātiem, un lai šīs sistēmas kods būtu publiski pieejams?

  Rakaris Šņakaris, atceroties kādas ministrijas darbinieka teikto: “mums viena ministrija sāka sūtīt kaut kādus jaunus Ofisa dokumentus, kurus nevarējām atvērt, tad mums arī visiem nopirka Office 97”.

 3. Avatar
  /dev/null says

  snpz: jā, bet vilcināšanās nozīmē vēl dziļāku grimšanu microsoft pakaļā. Valsts pārvaldē jābūt tikai atvētiem protokoliem un datu formātiem, tas būtu jānosaka ar likumu. Un vajag piesaistīt Eiropas fondu naudu.

 4. Izmest ārā jau nopirktu un strādājošu Exchange un uzlikt tā aizvietotājus, protams, ir dārgāk nekā nedarīt neko. BET ja ir jāpēr vai jāatjauno Exchange licences vai arī ja tiek plānota Exchange ieviesšana vai paplašināšana, tad alternatīvas opcija var izrādītas daudz lētākas. Lielākos mērogos ir lētāk pārmigrēt visu uzņemumu uz (Linux, Alfresco, Zimbra) nekā atjaunot programmatūras nomas licences uz vienu gadu vai nopirkt CAL licences 20% jaunu lietotāju.

 5. Avatar
  Arvīds says

  Piekrītu, ka šādām lietām ir jāpieiet ar prātu, neviens jau nesaka, ka ja vēl iet sistēma un ir licences (kuras vel kadu laiku būs derīgas) ir jāmet ārā un jaliek atvērtās programmas…
  bet ja taisās pirkt kkādus MS draņķus vai atjaunot licences, tad ir jasāk domāt ar galvām.
  Un vēl -> diez vai kaut kādu atģentūru / pašvaldību vai vēl da jebkādu” iestāžu personālam interesē uz ko viņi strādā, viņiem vienkārši uzstāda sistēmu un strādājiet … un tas ko viņi tur ņerkst ka “kas tas pa Ļinux?” nevienam neinteresē! galvenais lai pilda savas funkcijas 🙂

Atstājiet komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *