Programmatūras brīvības diena

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) apsveic visus ar Programmatūras brīvības dienu, kas šogad daudzviet pasaulē tiks atzīmēta 17.septembrī. Programmatūras brīvības dienas pasākumi ir veltīti sabiedrības informēšanai par brīvu un atvērtā pirmkoda programmatūru un ieguvumiem no tās izmantošanas.

Brīvās un atvērtā pirmkoda programmas ir tādas programmas, ar kurām kopā to lietotāji vai vienkārši entuziasti var iegūt arī kodu jeb recepti no kā tās ir izveidotas. Šādā veidā programmas var augt un attīstīties, cilvēki var tās pilnveidot, modificēt un pielāgot savām vajadzībām. Šāds programmu izstrādes veids balstās uz Brīvās programmatūras kustības popularizēto ideju par to ka “zināšanām ir jāpieder sabiedrībai” un mums ir tiesības zināt kā veidotas mūsu programmas.

Lielākais ieguvums cilvēkiem no šādām programmām ir tas, ka viņi iegūst lielākas izvēles iespējas, jo var izvēlēties sev vispiemērotāko no liela skaita dažādām programmu versijām. Turklāt atvērtā pirmkoda programmas parasti bez maksas ir pieejamas internetā. Tas dod iespēju legāli lietot labus produktus, kas ir visprecīzāk piemēroti konkrētā lietotāja vajadzībām un iespējām.

Atvērtā pirmkoda programmas spēj lieliski sadzīvot arī ar slēgtā koda programmām, piemēram jūs uz sava Windows datora varat lietot Firefox interneta pārlūku, VLC video atskaņotāju vai OpenOffice.org biroja programmu komplektu, kā arī daudzas citas programmas.

Informācija par populārākajām brīvām un atvērtā pirmkoda programmām apkopota lapā atveries.lv .

LATA sociālajos tīklos

Atstājiet komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *