Šodien Starptautiskā dokumentu brīvības diena

DFD

 

Informācija medijiem
2014.gada 26.martā

Šodien, 26.martā, notiek ikgadējā Starptautiskā dokumentu brīvības diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību un veidot izpratni par atvērtiem standartiem un dokumentu formātiem. Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) skaidro, ka dokumenti un faili pieder to autoriem, kuriem ir jābūt tiesībām tos izmantot pēc saviem ieskatiem.

Mūsdienās liela daļa no mūsu dzīves norit digitālajā pasaulē, un arvien vairāk dokumentu, fotogrāfiju, mūzikas un video ierakstu tiek glabāti elektroniski. Mūsu iespējām izmantot šos datus – skatīt, labot, pārveidot un pārsūtīt starp dažādām ierīcēm ar atšķirīgām programmām – jābūt brīvām. Tas ir iespējams, ja veidi, kā informācija tiek saglabāta, ir publiski pieejami un tie netiek slēpti.

Precīzāk, informācijas glabāšanai ir jāizmanto atvērti standarti, kas ir modernas sabiedrības sadarbības pamatā. Tas ir tāpat kā maksājumu kartes un elektrības rozetes. Mēs uzskatām par pašsaprotamu, ka varēsim izmantot rozetes dažādu ražotāju elektroprecēm un ka veikalos varēs norēķināties ar dažādu banku izdotajām maksājumu kartēm. Atvērtie standarti ir nepieciešami arī mūsu radītajai informācijai elektroniskā formā.

Atvērtos standartus uztur un attīsta starptautiskas bezpeļņas organizācijas, to specifikācijas ir brīvi pieejamas un tās var tikt ieviestas jebkurā programmatūrā.

Turpretim, slēgti standarti tiek izmantoti, lai veicinātu monopolus tehnoloģiju tirgū. Slēgtos formātos glabāti dati ir kādas programmatūras vai kompānijas bloķēti, kontrolēti un to izmantošanai ir uzlikti tehniski ierobežojumi. Kompānijas var prasīt samaksu no cilvēkiem par iespēju piekļūt slēgtos formātos glabātai informācijai un dokumentiem, ko viņi paši ir radījuši.

„LATA atbalsta atvērtus standartus un formātus, ko ikviens var izmantot neierobežoti un bez maksas. Dati un dokumenti, kas ir pieejami digitāli, ir katra autora īpašums, kurš var savus failus lietot tā, kā pats vēlas. Dokumentu brīvības dienā vēlamies uzsvērt, ka autoriem ir jāļauj neierobežoti rīkoties ar savu radīto informāciju. LATA aicina ikvienu izmantot programmatūras, kas neparedz nekādus intelektuālā īpašuma izmantošanas ierobežojumus,” skaidro LATA valdes priekšsēdētājs Jānis Treijs.

Lai atbalstītu brīvu dokumentu ideju, LATA aicina:

  • Lietot programmas, kas izmanto atvērtos standartus. Informācijai, kas saglabāta atvērtos standartos, ir garantēta piekļuve nākotnē, neatkarīgi no lietotās ierīces vai programmatūras.
  • Pieprasīt atvērtos standartus un neļaut valsts vai izglītības iestādēm, darba devējam uzspiest slēgtos formātus. Izskaidrot, kāpēc svarīgi ir lietot atvērtus standartus.
  • Pievienoties un skaidrot līdzcilvēkiem atvērtu standartu un brīvas informācijas pieejamības svarīgumu.

Iepazīsties ar komiksu par atvērtu dokumentu formātu izmantošanas nozīmīgumu. Vairāk informāciju par dokumentu brīvību meklē www.documentfreedom.org.

 

Informāciju sagatavoja LATA informācijas koordinatore:
Aija Upleja
LEAD. Korporatīvā komunikācija
aija.upleja@lead.lv

Šī publikācija ir sagatavota projekta „Latvijas Atvērto Tehnoloģiju Asociācijas (LATA) administratīvās kapacitātes stiprināšana”

(Līgums Nr. 1DP/1.5.2.2.2/12/APIA/SIF/056/134) ietvaros.

92,07 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību.

Apakšaktivitāti „Nevalstisko organizāciju administratīvās kapacitātes stiprināšana” administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu. Par šīs publikācijas saturu atbild biedrība „Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija” un tā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli.

LATA sociālajos tīklos

Atstājiet komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *